FIRINDA BALIK PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI – ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

FIRINDA BALIK PİŞİRMENİN PÜF NOKTALARI – ANKARA BALIK RESTORANLARI

Özellikle soğuk kış mevsiminde sofralara gelebilecek olan en lezzetli gıda, fırında pişirilmiş olan balıklardır. Hava iyice soğuduğundan yağlanmış olan balıklar fırında az yağ ile beraber pişirilip servis edildiğinde tadına da kokusunu da doyulmamaktadır.

Artık günümüzde birçok kişi balığı evde pişirmektense Ankara balık restoranı tercihinde bulunarak ailesiyle ve dostlarıyla balık yemeyi uygun görüyor. Böylece balığı pişirme zahmetinden kurtuluyor ancak bazıları için balık pişirmek adeta bir sanattır ve bir keyiftir. Eğer siz de fırında balık pişirmek istiyorsanız aşağıdaki püf noktalara dikkat etmelisiniz.

Her Balık Fırında Pişirilmez


Öncelikli olarak fırında balık pişirmek istiyorsanız, balık tercihini doğru yapmalısınız. Çünkü bütün balıklar fırında pişirmek için uygun değildir. Özellikle az yağlı ve ince olan balıklar fırına atıldığında kuruyacağından dolayı pek de lezzetli olmaz. Kışın en bol olan balık hamsidir, hamsi bile yağlanmadan ve irileşmeden fırında pişirildiğinde tamamen kuruyarak lezzetsiz bir balığa dönüşmektedir.

Bu sebeple fırında balık pişirme tercihinde bulunacaksanız iri ve yağlı olan balıkları tercih etmelisiniz. Özellikle kış mevsiminde kar suyu değdikten sonra neredeyse bütün balıklar fırında pişirmek için uygundur ama daha çok levrek, somon, torik, kolyoz, palamut gibi balıklar fırın için ilk sıralarda yer almaktadır. Ankara balık restoranı tercihlerinde zaten bu balıklar fırında da servis etmektedirler.

Balığı Fırına Vermeden Marine Edin


Balığın baharatlarla ve zeytinyağı gibi lifli olan gıdalarla terbiye edilmesi son derece önemlidir. Özellikle az yağlı pişirmek istediğiniz balıkları saf ve hakiki zeytinyağıyla çok fazla yağlandırmadan marina etmelisiniz. Genellikle lüfer, levrek, palamut gibi balıklar fırına atılmadan marine edildiğinde daha yumuşak bir kıvama gelmektedir.

Balıkları marina ederken kullanacak olduğunuz baharat da son derece önemlidir. Tuz konusunda da marine sırasında balığı tuzlarsanız balık sulanacağından dolayı pişme esnasında fırını aralayıp tuzlamanız daha doğru olacaktır. Ayrıca baharat tercihinde karabiber pul biber dışına çok fazla çıkılmamalıdır. Somon gibi bazı balıklarda kekik güzel dursa da bütün balıklarda aynı lezzeti vermeyebilir.

Fırın Tepsisinde Balık Keyfi


Eğer fırın tepsisinde balık pişirmek istiyorsanız balığı sebzeli bir şekilde pişirmenizi tavsiye ediyoruz. Az miktarda patates, domates, soğan, sarımsak, limon dilimleri; az miktarda defne yağı ile beraber çok az miktarda da su kattığınızda balık oldukça lezzetli bir şekilde pişirilmektedir.

Yanmaz Kağıtta Fırında Balık


Hiç yağ koymadan balık pişirmek istiyorsanız, yanmaz kâğıt kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yanmaz kâğıdın içerisine yerleştireceğiniz lüfer, levrek, palamut, torik gibi balıkların içini doldurabilirsiniz. Mevsim sebzeleriyle maydanoz, soğan, limon gibi tatlandırıcılarla beraber çok az miktarda baharat ve tuz atıp yanmaz kâğıdı kapatıp yarım saat pişirdiğinizde muhteşem bir lezzet ve koku sizi karşılayacaktır.

Bu kadar ayrıntı ve anlatımdan sonra yapmanız gereken tek şey Ankara balık restoranları için rezervasyon almak ve fırında balık ile eşsiz lezzetleri tatmaktır.