HANGİ BALIK HANGİ AYDA TÜKETİLMELİDİR? -ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

HANGİ BALIK HANGİ AYDA TÜKETİLMELİDİR? -ANKARA BALIK RESTORANLARI

Ankara balık restoranlarının menüsünde yer alan her bir balık çeşidinin lezzet sırrı, mevsimine uygun olarak balıkların tercih edilmesinde saklıdır. Böylece hem ucuz maliyetli hem de yüksek kalite de balık yemeyi mümkün hale getirmektedir. Balığın fiyat değeri ve lezzeti hangi ayda tüketildiğine de bağlıdır. Bazı dönemlerde avlanma yasağı uygulanmaktadır. Çünkü balıklar için üreme dönemidir. Böyle olunca balıkların neslini korumak ve balıkların lezzetsiz olduğu dönemlerde uzak durmak gerekir. Buna bağlı olarak hangi balık hangi ayda tüketilmelidir? Sorusu akıllara gelmektedir. Balık tüketmek için aylara dikkat edilerek balıkların en lezzetli olduğu dönemde yemek mümkündür.

Denizlerimizdeki, göllerimizdeki balıklar genellikle her döneme uyum sağlayan balıklardır. Ancak spesifik dönemlerde balığın miktarı artmakta veya azalmaktadır. Öyleyse hangi balık hangi ayda tüketilmelidir detayları ile ele alalım:

Ocak ayında denizlerimizde balık çeşitleri oldukça boldur. Mesela palamut, istavrit, lüfer, hamsi, uskumru, çinakop, mezgit, tekir gibi.

Şubat ayı denildiği zaman kalkan balıklarının bol olduğu bir aydır. Kefal, gümüş balığının da tadı güzeldir.

Mart ayında kalkan balıklarının eti tatlanmaktadır. Aynı zamanda kefal, levrek, tekir de bu ayın yıldızlarıdır.

Nisan ayında kaya balığı, eşkina ve levrek balığı için en verimli olduğu aydır. Kalkan balığının sayısı artmıştır ancak lezzetini kaybetmiştir.

Mayıs ayında kılıç, kefal, barbun, levrek gibi balık çeşitleri hem boldur hem de tat olarak en verimli olduğu aydır.

Haziran ayında balık tüketiminin en sakin olduğu dönemdir. Balıkların çeşidi az, sayısı azdır. Olan balıklarında maliyeti fazladır. Bu yüzden haziran ayı balık tüketimi ve balık avının en durağan ayıdır.

Temmuz ayında tekir, barbun, sardalya gibi balık çeşitleri miktarca fazla ve lezzetleri yüksektir. Balıkların yeniden canlandığı aydır.

Ağustos ayında kılıç balığı ve sardalya balığından vazgeçmem diyenlerin damaklarını şenlendirdiği aydır.

Eylül ayında sardalya ve kılıç balığını görmeye devam etmekteyiz. Bu ayda da tatlarını korumaktadırlar.

Ekim ayında lüfer, istavrit, palamut miktarı artmıştır.

Kasım ayı uskumru ayıdır. Bol ve tadı damakları şenlendirir.

Aralık ayı hamsi başta olmak üzere lüfer, palamut gibi balık çeşitleri bulunur.

Görüldüğü gibi ülkemizde her dönem için balık bulmak mümkündür. Balığın sayısı ve lezzeti aylardan aylara değişmektedir. Sıcaklık değişimi, yumurtlama dönemi gibi etkenler balıkların çeşitliliği üzerinde etkili olmaktadır.

Ankara balık restoranları yukarıda belirttiğimiz tabloya göre balık menüsü oluşturmakta ve müşterilerinin memnuniyetini kazanmayı amaçlamaktadır. Aynı zamanda oluşturulan menünün daha hesaplı olması ve her bütçeye hitap edebilir olması için aylara göre balık çeşitlerine yer vermektedir. Balık yemek sıradan mekanların işidir. Ancak lezzetli ve ucuz balık yemek her mekânın yapabileceği bir hizmet değildir. İşinde profesyonelleşmiş ve müşterilerine değer veren işletmecilerin yapabileceği bir iştir.