KÜLTÜR BALIĞI MI DOĞA BALIĞI MI TERCİH EDİLMELİDİR? -ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

KÜLTÜR BALIĞI MI DOĞA BALIĞI MI TERCİH EDİLMELİDİR? -ANKARA BALIK RESTORANLARI

Ankara'nın caddelerinde Ankara balık restoranlarının sunduğu balık çeşitleri ve deniz ürünleri, cam tasarımlı mekân dizaynı ile şehir manzaralı yemek keyfi ünlülerin de gözde mekanları haline gelmiştir. Balık restoranlarının menülerindeki ana öge olan balığın farklı ortamlarda farklı koşullarda yetişip mutfaklarda yemeklerde yerini almaktadır. Kültür balığı ya da doğa balığının kendilerine özgü tatları, özellikleri yani olumlu ve olumsuz yanları vardır.

Büyük şehirlerde denizlerin çabuk kirlenmesi veya denize komşu olmayan şehirler de insanlar balıkları yakalayıp ardından pişirmek gibi eğlenceli aktivite zincirince gerçekleştirilmesinde imkansızlaştırmaktadır.

Doğa balığı, deniz, akarsu, göl gibi ortamlara yetişen balıkları ifade eder. Aynı zamanda bu balıklar doğal besinler ile beslenir. Mesela plankton gibi küçük canlılar ile beslenir. Kültür balığı, insanlar tarafından oluşturulan yapay su birikintisinde yaşayan balıklardır. Besleyicisi tarafından her gün yem ile beslenir. Burada şöyle bir karşılaştırma yapacak olursak doğa balığı karşısına çıkması halinde beslenebilirler. Ancak kültür balığı, her gün düzenli beslenmesi nedeni ile daha iyi bakım yapılır. Doğa balığı vahşi yaşamda hayatta kalma mücadelesi verir. Dolayısı ile büyük balıklardan hep bir kaçma çabası vardır. Kültür balığının bulunduğu ortamlarda böylesine tehlikeler yaşaması söz konusu değildir. Kültür balığının et kısmı daha yağlıdır. Bu da etinin daha narin ve lezzetli olmasını sağlar.

Kültür balığı mı doğa balığı mı tercih edilmelidir? Sorusunun yanıtı değişkenlik gösterir. Çünkü aralarında farklılık oldukça fazladır. Kişinin damak zevkine veya balığın lezzetine göre sorunun cevabı değişmektedir. Çevreye karşı insanların duyarsız davranması doğal ortamlarının yok olmasına neden olmaktadır. Doğa balıkları böylece hem beslenme de hem de yaşamada güçlükler ile karşılaşmaktadır.

Kültür Balıkları Hangileridir?

Kültür balıkçılığı ile yeni bir iş imkânı kazandırıldı. Ülkemizde balıkların iç bölgede kalan şehirlerin taze balık yemesini sağlamak için kültür balıkçılığı yapılmaktadır. Ancak her balık türü kültür balığı olamamaktadır. Kültür balığı olarak karşımıza çıkacak türler şunlardır: Levrek, çipura, somon, alabalık, fangri mercan.

Uskumru Çiftlikte Yetişir Mi?

Uskumru, Norveç sularında yaşayan bir balık türüdür. Ülkemiz de bu ürünler ithal edilmektedir. Arıca kültür balıkçılığı için elverişli bir çeşit değildir.

Palamut Çiftlikte Yetişir Mi?

Palamut da okyanus balıklarından biridir. Göç zamanında Karadeniz'e gelip yumurtlayan balıklar zamanı geldiğinde palamut olmaktadır. Dolayısı ile palamut da çiftlikte yetişmeyen türlerdendir.

Ankara gibi büyük şehirler de kültür balıkçılığı büyük ilgi görmektedir. Çünkü denize hasret yaşayan insanlar denizin sunduğu armağanlardan da mahrum kalmaktadır. Dolayısı ile Ankara balık restoranları gibi yenilikleri yakından takip eden mekanlar halka taze ve lezzetli balık sunmak için kültür balıklarını tercih etmektedir. Kültür balıklarına uygun olan türleri ile en sağlıklı balıklara yer verilmektedir.