LEVREK NASIL MARİNE EDİLİR? - ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

LEVREK NASIL MARİNE EDİLİR? - ANKARA BALIK RESTORANLARI

Özellikle kış aylarında yoğun bir şekilde tüketilmekte olan yazın da bilhassa tatil beldelerinin sofralarında vazgeçilmez olan balıklar için hazırlanacak olan soslarla lezzetli sofralar kurulabilir. Eğer bu zahmete katlanmak istemiyorsanız Ankara balık restoranları zaten marine edilmiş muhteşem lezzetli balıkları servis etmektedir.

Marinasyon işlemine en uygun balıkların başında levrek ve somon gelmektedir. Eğer evde levrek yapmayı düşünüyorsanız mutlaka marine etmelisiniz. Gerek tavada gerekse ızgarada pişirmek istediğinizde marine edilmiş olan levrek çok da lezzetli olmaktadır. Aşağıda birbirinden farklı marine tarifleri verilmekte böylece daha lezzetli sofralar kurmanıza katkı sunulmaktadır.

Sirke İle Levrek Marine


Levrek balığı orta sertlikte bir ete sahiptir. Bundan dolayı genellikle marinasyon işlemi için yarım saat yeterli olmaktadır. Levreği hoş bir kokuyla ve güzel bir görünümle yemek istiyorsanız sirke sosuyla marine edebilirsiniz. Bunun için filetosu çıkartılmış olan levrekler yarım çay bardağı elma sirkesinin içerisine yatırılmalıdır. Ayrıca mutlaka sirkenin yanına yumuşatıcı olarak soya sosu, 2 yemek kaşığı şeker ve bir tutam da zencefil ilave edilmelidir. Bu şekilde yarım saat bekletildiğinde levrek çok daha yumuşak ve lezzetli olacaktır.

Portakal Suyuyla Levrek Marine


Levrek marine uygulamaları içerisindeki en doğal çözümlerden birisi de portakal suyudur. 3 iri portakalın suyunu sıktıktan sonra yarım limon suyu ilave edilmelidir. Ayrıca yumuşatması için 4 yemek kaşığı zeytinyağı suyun içerisine katılmalıdır. Tercihen dereotu eğer dereotunu sevmiyorsanız biberiye katarak filetosu çıkartılmış olan levrek yarım saat bekletilmelidir.

Sütle Levrek Marine Yapılır?


Süt genellikle etlerin marinesinde devreye sokulmaktadır. Özellikle beyaz etli olan balıkların marinasyon işleminde de iyi sonuç vermektedir. Bu sebeple sütle levrek marine yapmak istediğinizde 1 kilogramlık levrek için bir çay bardağı süt yeterli olacaktır. Ayrıca yumuşak kıvamın sağlanabilmesi için 3 yemek kaşığı saf zeytinyağı, bir miktar kimyon ve 2 diş doğranmış sarımsak ilave edilmeli; yarım saat ile bir saat arasında buzdolabında bekletilmelidir. Özellikle tava olarak ve fırın olarak pişirdiğinizde sarımsaklı olan bu sos hem kokusuyla hem de lezzetiyle sizi büyüleyecektir.

Şarapla Levrek Marine


Eğer tava levrek yapmak istiyorsanız şarapla beraber güzel bir sos hazırlayabilirsiniz. Özellikle levreğin nar gibi kızarmasını istediğinizde 4 yemek kaşığı beyaz şarap terbiye için yeterli olacaktır. Ayrıca tercih ediyorsanız az miktarda kekik atmanız ve yumuşak bir kıvam için 2 yemek kaşığı zeytinyağı koymanızı da tavsiye ediyoruz. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz levreği kızartırken çok fazla yağ kullanmanıza gerek yok. Isıtılmış olan tavada kolaylıkla pişecektir.

Gördüğünüz gibi çok farklı şekillerde levrek balığı marine edilebilmektedir. Beyaz etiyle kılçıksız dokusu ile beraber oldukça lezzetli ve besleyici olan levrek marinasyon işlemine tabi tutulduğunda nasıl pişirirseniz pişirin mutlaka lokum kıvamında olacaktır. Eğer bu zahmete katlanmayı düşünmüyorsanız Ankara balık restoranları sizi bekliyor. Rezervasyon yaptırıp muhteşem lezzetli marine edilmiş olan levrekleri tadın.