RAKI İLE HANGİ BALIK GİDER? - ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

RAKI İLE HANGİ BALIK GİDER? - ANKARA BALIK RESTORANLARI

Genellikle haftanın yorgunluğunu atmak, felekten bir gece çalmak, biraz da kafa dinlemek için pek çok kişi meyhaneye gitmeyi tercih eder. Özellikle akşamları meyhaneye gidildiğinde rakının ayrı bir yeri vardır. Ankara balık restoranları içkili olanlarında genellikle balığın yanında rakı da servis edilir.

Rakı; kokusuyla, sunumuyla ve içimiyle kendine has kültürü barındıran oldukça müstesna bir içkidir. Bu sebeple rakının içinde ve yanında yenilecek olan mezelerin de bir usul ve adabı takip edilir. Eğer rakıyla hangi balıkların yenileceğini merak ediyorsanız buyurun, beraber inceleyelim.

Rakının Vazgeçilmezi Lüfer


Özellikle İstanbul semalarında rakıyı yudumlamaya karar vermişseniz genellikle yanında lüfer servis edilir. Ancak Ankara'da yaşıyorsanız da bu keyiften mahrum kalmazsınız. Ankara balık restoranları rakı ile beraber harika lüfer servisi yapmaktadır.

Lüfer son derece zarif ve bir o kadar da besleyici bir balıktır. Oldukça güzel bir eti olan lüfer ızgara olarak pişirildiğinde rakı ile güzel bir ikili oluşturmaktadır. Buz gibi rakının yanında sıcacık lüfer ızgara vazgeçilmezdir. Ancak lüferi tava olarak da tercih edebilirsiniz. Fakat tava olarak lüfer istiyorsanız çok fazla pişirilmemesini ve sulu olarak servis edilmesine özen gösterin.

Rakı ve Kalkan Balığı


Giderek azalmakta olduğundan dolayı değeri her geçen gün artan kalkan balığı özellikle Rakının yanında harika durmaktadır. Rakı balık konusunda damak tadına düşkün olan pek çok kişinin özel gecelerde tercihi kalkan olmaktadır. Kalkan tava harika lezzetiyle ve muhteşem aroması ile hoşunuza gidecektir. Ancak kalkan güveçte de oldukça lezzetli bir tercihtir.

Rakıcıların en çok hoşlandığı balık türlerinden birisi de kalamardır. Deniz mahsulleri arasında özel bir yerde bulunan kalamar tava çıtır çıtır kıvamı ile sıcacık olarak servis edildiğinde rakıyla güzel gitmektedir. Ayrıca kalamar güveç de oldukça lezzetli olmakta, sulu ve acı biberli sosla beraber getirildiğinde enfes bir tat bırakmaktadır.

Tabii ki rakının yanında kalamar tercih ediyorsanız tarator sos da mutlaka olacaktır. Böylece rakı kalamar ve tarator sos bir araya geldiğinde muhteşem bir lezzet şöleni yaşamanız kaçınılmazdır.

Hamsi Izgara Rakısız Olmaz


Özellikle Karadenizlilerin vazgeçilmezi olan hamsi genellikle rakı ile beraber tüketilir. Buz gibi rakı ile beraber güzel bir hamsi ızgara aradığınız lezzeti size sunacaktır. Özellikle hamsi ızgaranın çok fazla pişirilmeden sulu bir kıvamda servis edilmesi tercih edilmelidir. Böylece rakının anasonlu kokusuyla beraber hamsi ızgaranın enfes tadı ve aroması keyfinizi yerine getirmeye yetecektir.

Bununla beraber rakı içiyorsanız çinekop da Tercih edebilirsiniz. Çinekop buğulama rakıya eşlik ettiğinde enfes ve enteresan bir tat oluşmaktadır. Yumuşacık eti ile beraber acılı bir şekilde buğulanmış olan çinekop rakıyla güzel bir tezat oluştururken ağızda da hoş bir tat bırakmaktadır.

Rakının en alasını balığın da en güzelini bulabileceğiniz Ankara balık restoranları telefonları sayfalarımızda yer almaktadır.