YAŞLILARDA BALIK TÜKETİMİ NE SIKLIKTA OLMALIDIR? -ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

YAŞLILARDA BALIK TÜKETİMİ NE SIKLIKTA OLMALIDIR? -ANKARA BALIK RESTORANLARI

Ankara balık restoranları, yaşlılar ve ileri yaştaki müşterilerini de unutmamıştır. Besin değeri yüksek besinler ve doğal ürünlerin tüketilmesi yaşlılar için önemli beslenme alışkanlığını içermektedir. Çünkü yaşlılarda vitamin eksikliği, yeme alışkanlığının kısıtlanması gibi durumlar sonucunda hayat kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Yaşlılar, her şeyi yiyemese de kendilerince küçük önlemler alabilir. Mesela az yiyerek besin değeri yüksek gıdalara ağırlık vermek gibi.

Yaş ilerledikçe yüksek kolesterol, diyabet, kalp- damar gibi rahatsızlıklar da oluşmaktadır. Bu yüzden şeker, un, yağ, tuz gibi maddelerin az olduğu yemekleri sınırlandırıp sebzelerin tüketilmesine ağırlık verilmesi gerekir. Yine yaşlılar da sakatlanma, kemiklerin ve kasların güçsüzleşmesine bağlı olarak çatlama, kırık gibi sorunlarda daha sık görülmektedir.

Ülkemizde 64 yaş ve yukarısı yaşlı nüfusunu oluşturmaktadır. Yaşlıların artması, yaşlılık belirtileri ve yaşlılarda görülen hastalıkların yaygınlaştığı da görülmektedir. Ankara balık restoranları, yaşlıların hayat kalitesini yükseltmek amacı ile sağlığı korumak için besin değerince zengin, sindirimi kolay olan balık ve çeşitlerine geniş yer verilmektedir.

Kişinin yeme alışkanlığı yaşamsal faaliyetine, vücut ihtiyacına göre değişmektedir. Çok miktarda yemek yerine az miktarlar da tüketip öğünler artırılmalı ve yemekten sonra hareket ederek yemeğin sindirimine yardımcı olmak gerekir. Yaşlılarda balık tüketimi haftanın iki günü veya üç günü yeterli olmaktadır. Balığın içerisindeki yağ miktarı, etin dokusunun narinliği diğer et çeşitlerine göre hafiftir.

Balığın yanına yeşil sebzeler ile besin takviyesi hem lezzetin artırılması hem de besin değerinin artırılması için önemlidir. Yine meyve tüketimi bu yaş grubu için önemlidir. Ankara balık restoranları, yaşlılar için tatlı su balık çeşitleri, kabuklu, kabuksuz deniz mahsulleri ile hem damaklara hitap etmekte hem de doyurucu lezzetler sunmaktadır.

Yaşlılar, balık tercihi yaparken diplerde yaşayan balıklardan yana yapmamalıdır. Çünkü ağır maddeler hastalık tetikleyicisi olabilir. Balıkları pişirme şeklide önemlidir. Yani kızartma yöntemi seçilirse balığın bol miktarda yağ ile buluşmasına neden olacaktır. Bu durum kolesterolü tetikler. Bunun için haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemleri en sağlıklı olanlardır. Hem balığın ekstra yağ ihtiyacı olmaz, olsa bile zeytinyağı gibi en sağlıklı yağ kullanılır hem de balığın etinin suyu korunarak öylece pişmesi sağlanır.

Yaşlıların vücudunda proteinin azalmasından dolayı proteince zengin besinlere ihtiyaç duyar. Balık başta olmak üzere beyaz ete sahip besinler yemek gerekir. Balık ile tüketilecek ekmek de önemlidir. Tam buğday ekmeği gibi tahılların unu kullanılarak hazırlanan ekmekler tüketmek gerekir.

Ankara balık restoranlarının menüsünde yer alan balık ve çeşitleri yaşlılara büyük avantajlar sağlamaktadır. Mutfakta özenle hazırlanan porsiyonlar, büyük saygı ile sunulmaktadır. Bir sipariş ile hazır hale gelen balıklar kolayca tüketim kolaylığına sahiptir. Etin yumuşak pişirilmesi, kılçıklarından temizlenmesi çatal ile yemeği kolaylaştırır.