BALIK İLE HAZIRLANAN YÖRESEL LEZZETLER -ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

BALIK İLE HAZIRLANAN YÖRESEL LEZZETLER -ANKARA BALIK RESTORANLARI

Ankara balık restoranları menüsünde yer verdiği yeşillik çeşitliliği ile sıradan balık restoranlarından ayrılmaktadır. Ege kültürü, Akdeniz kültürü, Karadeniz kültürünü kapsayarak yöresel lezzetler tek menüde birleşmektedir. Yörelerden özel olarak, mevsimine uygun yeşillikler balık ile harika eşlikçi oluşturmaktadır. Balık ile hazırlanan yöresel lezzetler için alışılmış lezzetlere farklılık kazandırılmaktadır. Mesela sokak lezzetleri arasında yer alan kokoreç; kırmızı et yerine balık ile hazırlanarak yeni bir lezzet oluşturulmaktadır. Balıkesir'e ait olan kokoreç kültürü Ankara da şefler tarafından beyaz et ile hazırlanmaktadır.

Yöresel lezzetler arasında kıyı bölgelerimizden Karadeniz için hamsi vazgeçilmezdir. Balık ile hazırlanan yöresel lezzetler arasında hamsili pilav gibi standart ama bir o kadar da lezzetli yemeklere yer verilmektedir. Ayrıca balık kavurma da büyük ilgi ve talep gören lezzetler arasındadır.

Ankara balık restoranları balık ile hazırlanan yöresel lezzetler menüsü kapsamında ülkemizin damak tadına uygun lezzetleri hazırlamayı amaçlamaktadır. Çünkü dünya ortalamasında balık tüketimi ülkemizde oldukça geride yer almaktadır. Bu durum balık kültürünün tam anlamı ile oluşmadığını göstermektedir. Yöresel lezzetlerden vazgeçmem diyenler için balık ile hazırlanıp sunum yapılması hem damak tadını yakalamak hem de balığa olan ilgi artırılmaktadır. Böylece sağlıklı besin değerleri arasında yer alan balık ile insanlar sağlığını ve yaşam standartlarını yükseltebilir.

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Rakıcı - Balık Restoranı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Taraça Meyhane

Kızılay

devamını oku... Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Mustafa Meyhane

GOP

devamını oku... Adres: Kazım Özalp Mahallesi Kız Kulesi Sokak No:18/1 Çankaya - Ankara

Meyzende Meyhane

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2866. Sokak 51/A Park Caddesi Çayyolu-Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Şilingir Meyhane - Balık Restoranı

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara


Son yıllarda balık denildiği zaman ege mutfağının yöresel lezzetleri, balık çeşitleri ve tabi ki mezeleri akla ilk gelenlerdendir. Balık pastırması, balık kebabı ile iddialı menüler hazırlanmaktadır. Ankara gibi denize uzak ve balık çeşitlerine hasret şehirler için Ankara balık restoranları hem balığı hem de yöresel lezzetler müşterilerin beğenisine sunmaktadır.

Ankara balık restoranları şefleri yöresel lezzetler ve balığı harmanlayarak oluşturdukları spesiyaller ile balık severler için farklı deneyimler oluşturmaktadır. Menüde yer alan balık hem menüyü çeşitlendirdi hem sağlıklı beslenme alışkanlığı oluşturdu hem de yöresel lezzetlerin Ankara'ya kadar gelerek yeni kültürlere sunuldu.

Ankara balık restoranlarında hazırlanan ara sıcak, meze gibi çeşitlerde kullanılan her malzeme lezzet avcılarının ilgisini çekmektedir. Kullanılan yağ, baharat gibi detaylar balık severler için önemli ayrıntıları oluşturmaktadır. Lezzet avcısı ile kastettiğimiz balığın en lezzetlisini tercih etmek, balığın günlük olup olmadığını anlamak, mezenin kalitelisini, salatanın da mevsimsel olanını bilip tercihini ona göre yapandır. Dolayısı ile lezzet avcıları, balık severler Ankara gibi büyük şehirlerde en iyi balığı, yöresel lezzetlerin en kalitelisini yemek ister. Bu yazımız ile Ankara balık restoranları ile Ankara'da yemek için tercihinizi yaparken rasyonel bir kılavuz oluşturmaktır. Balık ve mezelerin lezzetleri birbiri ile yarış halindedir. Büyük şehirlerde yapacağınız gezinti sonrasında karnınızın acıkmaya başladığını hissettiğiniz de balık ile hazırlanan yöresel lezzetler hafif ve doyurucu olması ile ideal bir tercihtir.