BALIK KAÇ GÜNDE BOZULUR? -ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

BALIK KAÇ GÜNDE BOZULUR? -ANKARA BALIK RESTORANLARI

Gerek çiftlik balığı gerekse deniz balığı ile hazırladıkları menüleri ile taptaze balık yeme fırsatı sunan mekanlardan en özelleri; Ankara balık restoranları. Balıkların taze olması müşterilere gönül rahatlığı ile tüketme imkânı sunmaktadır. Güzel bir yemek sonrasında balığın hafifliği, midenizin rahatlığı, balığa olan ön yargılarınızı ve çekimserliğinizin ortadan kalkmasına fırsat sunmaktadır. Bu mekanların güvenilir olması böyle imkanları sunarken tezgahlarda yer alan balıklar için de böyle güvenilir mi? Ya da balıklar taze mi? Ya da balık kaç günde bozulur? Gibi düşünceler balık severler cevaplarını her zaman merak etmiştir.

Tezgahlarda yer alan balıklar kaç gündür orada beklemiştir. Dolayısı ile balıklar avlandıktan belli bir süre sonra tazeliğini koruyamayıp bayatlayacaktır. Bilinçli bir tüketici gerek tezgâhta gerekse aldığı balığı buzdolabında bekletme süresini aşmaması gerekir. Avlanan balıklar soğuk depolu tezgahlarda müşteriye sunulur. Böylece balıklar en fazla yedi gün burada bekletilebilir. Sekizinci günde balık bozulmaya başlar. Eğer balığı satın aldıysanız o gün içerisinde tüketmelisiniz. Eğer hemen tüketme imkânınız yoksa en geç iki gün bekletebilirsiniz. Yine üçüncü günde balık bozulmaya başlar.

Bir de balığı nasıl tükettiğinize bağlıdır. Yani balığı çiğ olarak trend ismi suşi olan, yemek için balık sadece bir gün tazeliğini korur. Ertesi günü artık tüketilmemelidir.

Taraça Meyhane

Kızılay

devamını oku... Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Meyzende Meyhane

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2866. Sokak 51/A Park Caddesi Çayyolu-Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Rakıcı - Balık Restoranı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Şilingir Meyhane - Balık Restoranı

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Kolektif Meyhane

Söğütözü

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Nergis Sokak No:7/2-3 ( Armada Via Flat Yaşam Sokağı ) Söğütözü-Ankara


Kısacası balık kaç günde bozulur? Sorusu tüketilen şekle göre uzayıp kısalabilir. Balık çabuk bozulan gıdalar arasındadır ve bozulduğunda insana zararları söz konusudur. Güvendiğiniz tezgahlardan balık alışverişi yapmak veya Ankara balık restoranları gibi güvenilir ve ünlü mekanlarda balık yemek bu sorular ile meşgul olmanızdan sizleri kurtaracaktır.

Ayıklanmış Balık Nasıl Saklanır?

Kılçıkları, kuyruk ve baş kısmından ayrılan balığı dolapta saklamak gerekir. Bunun için bir kabın içerisini buz ile doldurun. Ardından temizlenmiş balıkları yerleştirin ve naylon ile üstünü kapatın. En üste yine buz koyarak balığı sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Buzluktan Çıkan Balık Ne Kadar Dayanır?

Balıklar dondurucudan çıktıktan sonra hızlı bir şekilde çözdürüp hızlı bir şekilde tüketilmesi gerekir. Hatta buzlarının çözülmesi için uzun süreli bekleme yerine bir mikro dalgadan yardım almak gerekir. Böylece bakterilerin çoğalarak balığı bozmasına fırsat vermemiş olunacaktır.

Somon Buzlukta Bozulur Mu?

Somon en özel balık çeşitlerindendir. Çünkü besin değerince zengindir. Buna bağlı olarak mevsimine uygun tüketmek gerekir. Ancak teknolojinin sunduğu imkanlar balıkların saklanmasını da kolaylaştırmaktadır. Böylece doğru saklama şekli balıkların tazeliğini de koruyacaktır. Somonu temizleyip saklamak gerekir. Bol tuz ile somon parçaları güzelce ovulur ve tuzlanır. Ardından hava ile teması kesilmesi için alüminyum folyo ile iyice sarılır. Önce buzdolabında 120 dakika kadar bekletin. Balık güzelce soğuduktan sonra derin dondurucuya yerleştirin. Bu şekildeki balığı ihtiyacınız olduğunda çıkarıp tüketebilirsiniz.