BALIK SAĞLIKTIR -ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

BALIK SAĞLIKTIR -ANKARA BALIK RESTORANLARI

Ankara balık restoranları menüsünde geniş yer verdiği deniz mahsulleri ve balık çeşitleri ile sağlıklı beslenmede katkı sağlamaktadır. Balığın sağlığa katkı sağladığı gibi sağlığın ta kendisidir. Çünkü balık içerdiği proteinler ile yumurta, süt, et gibi balık da protein deposudur. Dolayısı ile vücut bu proteinlere ihtiyaç duyar ve tüketilen balık ile bu ihtiyaç karşılanmış olur.

Balık etinde birçok vitamin bulunur. Mesela a, d, e, k, b1, b2, b6, b12 gibi. Kısacası yaklaşık 14 vitamin değerine ihtiyaç duyan insanlar, farklı balık çeşitleri ile balıklardan temin edebilmektedir. Farklı boyutlardaki balıkların etinde bulunan bu mineraller insanların kolayca karşılamasını sağlar. Aynı zamanda kemiklerin güçlenmesini, gelişimini ve sağlamlığını artırır. Kanın akışkanlığını veya pıhtılaşmasını sağlar. Vitaminlerin yanı sıra mineral bakımından da zengindir. Kısacası balık sağlıktır.

Rixos Grand Ankara - Balık Restoranı

Tunalı

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Assos Meyhane - Balık Restoranı

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Cad. (Eski 7. cadde) No: 46/8 Bahçelievler-Ankara

Afitap Meyhane - Balık Restoranı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Kalispera - Balık Restoranı

GOP

devamını oku... Adres: Kuleli sok. 28/B G.O.P-Ankara

Meşrep Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Cad. 3316. sokak Terra Site 2 / 12 Çayyolu - Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Rakıcı - Balık Restoranı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal - Balık Restoranı

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Şilingir Meyhane - Balık Restoranı

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Chef Izakaya

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mah. 1450 Sk. ATM Plaza B Blok 1-G Çumurambar - Ankara


Balık insanlar için eski bir tüketim maddesi olmasına rağmen ilk günkü gibi sağlığa katkıları büyüktür. Hayvancılığın gelişiminden önce su kenarlarında balık avlamak oldukça basit bir yöntemdi. Hem de etinin yumuşak olması pişirmede ve yemede kolaylık sağlardı. Böylece insanların balığa ilgisi o dönemlerde de büyüktü.

Ankara balık restoranları unutulmaya yüz tutmuş bu alışkanlığı yeniden kazandırmayı amaçlamaktadır. Eskiden olduğu gibi insanların balığa olan ilgisini artırmak, bilinçlendirmek için menülerini balık ve çeşitli deniz ürünlerine yer vermiştir.

Balık sadece besin maddesi olmamıştır. Sosyal açıdan balığın yeri ayrıdır. Mesela insanlar toplumda diğer insanlara karşı kendini ispatlayıcı bir unsur olarak görmüştür. Büyük balığı yakalamak, o toplumda kabul görmek için yeterli bir sebep olmuştur. Halk arasında kullanılan atasözlerinde balığa da yer verilmiştir. Büyük balık küçük balığı yutar ifadesi yüzyıllar boyunca söylenmiştir ve söylenmeye devam etmektedir. Yani balık ve insanların var oluşu birbiri ile bağlantılıdır ve ayrı düşünülemez. Balık kültürlerin yemek geleneğini, sosyolojik açıdan ve toplumda kullanılan ifadeler ile iç içe geçmiştir. Ankara balık restoranları, insanlara ilham olmuş balığa hak ettiği değeri vermektedir.

Balık sağlıktır, lezzetlidir. Çoğu insan lezzetini bilmediği gibi sağlığa etkilerini de bilmemektedir. Balığın bu kadar işlevsel olması denizin nimetinin olduğunu kanıtlar niteliktedir. Yağlandığı ayda tüketilen balık sağlıktır. Mevsimine uygun tüketildiğinde mineralleri dolu doludur. Aynı zamanda eti daha da lezzetlenir. Üç tarafı denizler ile çevrili olan ülkemiz, balık konusunda oldukça şanslı ülkeler arasındadır. Ankara balık restoranları aracılığı ile işlenerek masaya sunulan balık ve deniz ürünlerini size düşen afiyetle yemektir. Ayrıca kimi mekanların manzarası Ankara'ya kimilerinin manzarası doğa ile iç içedir. Toplumu oluşturan bireylerin sağlıklı olması için balığa ayrılan tüketim miktarının artırılması gerekmektedir. Son yıllarda dünyada görülen ciddi sağlık sorunlarının başında beslenme gelir. Ankara balık restoranları dünya da yayılan sağlık sorunlarını balık tüketerek mücadele etmektedir.