KABUKLU -KABUKSUZ SU ÜRÜNLERİNİN MUTFAKTAKİ YERİ VE ÖNEMİ -ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

KABUKLU -KABUKSUZ SU ÜRÜNLERİNİN MUTFAKTAKİ YERİ VE ÖNEMİ -ANKARA BALIK RESTORANLARI

Ankara balık restoranları menüsü sıradan balık restoranlarına göre kabuklu ve kabuksuz su ürünleri ile sıradanlıktan kurtulmayı başarmıştır. Kabuksuz su ürünleri, balıktan farklı yapıda ve dokusu da oldukça yumuşaktır. Kabuklu su ürünlerinin adından da anlaşılacağa üzere canlıyı dış baskılardan korumak için sert bir kabuk içerisinde korunmaktadır. Kabuklu -kabuksuz su ürünleri; ıstakoz, böcek, karides, kerevit, tarak, yengeç, tarak, istiridye, midye, ahtapot, kalamar, mürekkep balığıdır.

Kabuklu -kabuksuz su ürünleri arasında maliyeti yüksek türler mevcuttur. Mesela ıstakoz. Denizde siyah olarak yakalanan ıstakozun rengi kırmızıya dönüşü pişirme işlemi ile gerçekleşir. Ülkemizin üç tarafının denizler ile çevrili olması kabuklu -kabuksuz su ürünlerinin de çeşitli olmasını sağlamaktadır. Mesela Akdeniz, ege, Marmara denizlerinde böcek su ürünü oldukça yaygındır. Diğer bir ürün yengeç. Yengecin tadı da ıstakoz kadar hoştur. Yengeci yerken soğuk tercih edilmelidir ve beraberinde soslar eşlik etmelidir. Denizlerimizde kerevit de oldukça boldur. Maliyeti yüksek olan su ürünün bir diğeri taraktır. Tarak su ürününü uzun süreli pişirerek etinin yumuşaması sağlanır.

Rixos Grand Ankara - Balık Restoranı

Tunalı

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Assos Meyhane - Balık Restoranı

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Cad. (Eski 7. cadde) No: 46/8 Bahçelievler-Ankara

Afitap Meyhane - Balık Restoranı

Tunalı

devamını oku... Adres: Remzi Oğuz Arık Mahallesi Tunus Caddesi No:63/B Tunalı-Ankara

Kalispera - Balık Restoranı

GOP

devamını oku... Adres: Kuleli sok. 28/B G.O.P-Ankara

Meşrep Çayyolu

Çayyolu

devamını oku... Adres: Alacaatlı Cad. 3316. sokak Terra Site 2 / 12 Çayyolu - Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Köşk Et & Balık Restaurant

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

Rakıcı - Balık Restoranı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

İhtiyar Balıkçı Et ve Mangal - Balık Restoranı

Öveçler

devamını oku... Adres: Aşağı Öveçler Mah. 1322. Cad. No: 64/1 Öveçler-Ankara

Şilingir Meyhane - Balık Restoranı

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara

Chef Izakaya

Çukurambar

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mah. 1450 Sk. ATM Plaza B Blok 1-G Çumurambar - Ankara


Kabuksuz su ürünlerinde kemik yoktur. Ülkemizin çeşitli denizlerinde rastlanan ahtapotun eti de lezzetlidir. Ahtapot için öncelikle haşlama işlemi uygulanır. Çünkü deri kısmının etinden ayrılması böyle çok daha kolay olmaktadır. Geriye kalan eti beyaz ya da pembe renklidir. Ana yemekte, salata, çorba, meze veya sos kısacası sıcak yemeklerde veya ara sıcaklarda kullanılmaktadır.

Ankara balık restoranları, kabuklu -kabuksuz su ürünlerini müşterilerine taze olarak pişirip sunmaktadır. Böylece besin değerleri yüksek olan menülere sahiptir. Aynı zamanda su ürünlerinin kısa sürede tüketilmesi gerekir. Bu yüzden porsiyona göre veya sipariş sonucu hazırlamaktadır. Böylece yemekler tazeliğini koruduğu gibi lezzetini de korumaktadır. Kabuklu su ürünlerinin balık ve diğer su ürünlerine oranla bayatlama işlemi daha çabuk gerçekleşir. Bu yüzden çabucak tüketilmesi gerekir.

Ankara balık restoranları, son yılların trendi haline gelen kötü beslenme veya yetersiz beslenme alışkanlıklarını büyük oranda etkilemiştir. Özellikle de Ankara şehrinin halkının işlenmiş gıdalara yönelmelerini engellemek için cazip fırsatlar ve mekân tasarımları ile müşterilerin ilgisini çekmektedir. Sezon indirimleri ile balıkları daha ucuz yeme fırsatı, aile mekanları, geniş menü seçeneği, eğlenceli ve lezzetli yemek çeşitleri ile unutulan tatlara ve yemek tariflerini yeniden canlandırıyor. Ankara balık restoranları, bütçe dostu mekanlardır. Karnınızı en lezzetli balıklar ile doyurup huzur dolu yemek saatlerini geçirdikten sonra hesabı düşünmek yemeğin lezzetinin yarı da kalmasına neden olacaktır. Bu yüzden menü hazırlanırken fiyatlar da ortalama olarak belirlenmektedir.

Ankara balık restoranları, kapılarını herkese açmaktadır. Balık çeşitleri, kabuklu -kabuksuz su ürünlerini mutfakta çeşitli yemeklerde kullandığından geniş yer verilmektedir. Tatlarının lezzeti müşterilerini cezbetmesi ile mutfaktaki personellerin yeteneklerini kanıtlamaktadır.