LÜFER EN LEZZETLİ NASIL YENİR? - ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

LÜFER EN LEZZETLİ NASIL YENİR? - ANKARA BALIK RESTORANLARI

Her ne kadar İstanbul'la özdeşleşmiş olsa da lüfer Ankara balık restoranları menüsünde de yer almaktadır. Üstelik bütün çeşitleriyle pişirilebilmekte çok lezzetli bir şekilde sofraya servis yapılmaktadır. Bu sebeple mevsiminde lüfer yemek istiyorsanız rezervasyon yaptırarak harika lezzetlerden tadabilirsiniz.

Bir dönem neredeyse yok olmaya yüz tutmuş olan lüfer son bir kaç yıldır tekrar bollaşmakta sofralarımıza gelebilmektedir. Eğer evde lüfer hazırlamak istiyorsanız lüferi her tarzda pişirebilirsiniz. Bu bakımdan lüfer diğer balıklardan ayrılarak her şekilde lezzetli olarak sunumu yapılabilmektedir.

Mangal Kömüründe Izgara Lüfer


Izgara balıklar içerisinde lüferin ayrı bir yeri vardır. Izgara lüfer özellikle mangal kömüründe hazırlandığında muhteşem kokusuyla ve tadıyla herkesi büyülemektedir. Bilhassa rakı tutkunlarının vazgeçilmezi olan lüfer aynı zamanda şarapla da tüketilebilmektedir. Ancak içki kullanmıyorsanız yanında roka ile beraber harika şekilde levrek yiyebilirsiniz.

Eğer ızgara lüfer yapmak istiyorsanız mangal kömürü tercih etmeye çalışın. Ayrıca kömür ızgarasında yerleştirmeden bir buçuk iki saat öncesinde zeytinyağı, defneyaprağı, çok az miktarda pul biber ve karabiberle marine ederseniz lezzetine doyum olmayacaktır. Izgara yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus lüferi kurutmamaktır. Çünkü lüfer, sulu olarak tüketildiğinde oldukça lezzetli olmaktadır.

Taraça Meyhane

Kızılay

devamını oku... Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Meyzende Meyhane

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2866. Sokak 51/A Park Caddesi Çayyolu-Ankara

Şairin Yeri

Çankaya

devamını oku... Adres: Yakupabdal Mahallesi Elmadağ Kayak Merkezi Yolu No:1599 Çankaya - Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Rakıcı - Balık Restoranı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Mustafa Meyhane

GOP

devamını oku... Adres: Kazım Özalp Mahallesi Kız Kulesi Sokak No:18/1 Çankaya - Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Şilingir Meyhane - Balık Restoranı

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara


Tavada Lüfer Tarifi


Lüfer tava yemek istiyorsanız filetoyu tercih etmelisiniz. Bütün olarak da pişirebilirsiniz ancak fileto olduğunda sizi yormayacak daha kolay bir şekilde pişirme fırsatına ulaşmış olacaksınız. Lüferin mısır unu ile beraber orta ateşte tavaya yerleştirdiğinizde ortalama olarak 10-15 dakika içerisinde pişmeye başlayacaktır.

Altın sarısı bir renge büründüğünde lüferi almanızı tavsiye ediyoruz. Çok fazla bekletirseniz kuruyacağından dolayı suyunu ve tadını kaybedebilir. Ayrıca lüfer tavayı servis yaparken genellikle Ankara balık restoranları roka tercih etmektedir ki bu da oldukça doğru bir karardır. Çünkü rokanın en çok yakıştığı balıkların başında lüfer gelmektedir.

Lüfer Buğulama Nasıl Yapılır?


Son derece lezzetli olan lüfer buğulama pişirme süresi ve hazırlanmasıyla da oldukça pratiktir. Yetecek kadar lüfer fileto satın aldıktan sonra buğulama için aşağıdaki malzemeleri temin etmelisiniz:

  • 1 adet limon
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • 1 adet havuç
  • 3 adet biber
  • Bir tutam maydanoz
  • 3-4 diş sarımsak
  • 5 adet arpacık soğan
  • Yarım çay bardağı sirke
Eğer lüfer buğulamayı hazırlarken sulu yapısını korumak istiyorsanız öncelikli olarak soğan ve sarımsağı sotelemelisiniz. Daha sonra patates, biber ve havuçlar kuşbaşı olarak doğranıp tencereye eklenmelidir. Daha sonra maydanoz ve dereotu karıştırılarak limon dilimleri ile beraber güzel bir şekilde harç hazırlanmalıdır. Pişmiş olan harcın üstüne filetosu çıkarılmış lüferler dizilmeli, en üstte ise az miktarda tereyağı konulmalıdır. Yarım çay bardağı su ilave ettikten sonra kısık ateşte demlenerek pişmesi sağlanmalıdır. Böylece hazırlayacak olduğunuz lüfer buğulama muhteşem lezzetli olacaktır.