TAZE BALIK NASIL ANLAŞILIR? - ANKARA BALIK RESTORANLARI

blog yazısı ekle !

TAZE BALIK NASIL ANLAŞILIR? - ANKARA BALIK RESTORANLARI

Kırmızı et ve beyaz etle kıyaslandığında haftada 3 kereye kadar tüketilmesi serbest olan balık her yaş kategorisi için de uygundur. Pek çok hastalıkta şifa kaynağı olan balık özellikle Omega yağları vitamin ve mineral bakımından da son derece besleyicidir. Ancak balığı diğer etlerden ayıran diğer bir özellik ise çok kolay bir şekilde bayatlaması ve bayat olduğunda da oldukça tehlikeli olmasıdır.

Ankara balık restoranları her zaman taze balık sunmayı başarabilen oldukça kaliteli mekânlar olarak takdiri hak ediyor. Ancak siz evde kendiniz balık pişirmek istediğinizde balığı satın alırken mutlaka iyice incelemeli bayat olmamasına özen göstermelisiniz.

Balık Satın Alırken Tazeliği Nasıl Anlaşılır?


Balık satın almayı düşünüyorsanız bakacak olduğunuz ilk yer balığın gözü olur. Çünkü balığın gözü ne kadar parlaksa balığın o kadar taze olduğunu anlayabilirsiniz. Bayat olan balıkta göz matlaşmaya başlar bir süre sonra canlılığını yitirir.

Taze balık şişkin bir duruşa sahip olur ve dışa doğru bombeli bir yapıda durur. Ancak bayatlamaya başladığında balık içe doğru çöker ve canlı görünümünü kaybeder.

Balığın tazeliğini anlayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken diğer husus ise balığın derisi olmaktadır. Parlak ve gergin bir deriye sahip olan balıklar her zaman tazedir. Ancak balık bayatlamaya başladığında derideki parlaklık ve canlılık da kaybolmaya başlar. Özellikle balığın karın kısmında buruşma söz konusuysa bu balığın kesinlikle bayat olduğunu gösterir.

Taraça Meyhane

Kızılay

devamını oku... Adres: İzmir 2. Cadde No:34 Kat:2 Kızılay-Ankara

Meyzende Meyhane

Çayyolu

devamını oku... Adres: Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi 2866. Sokak 51/A Park Caddesi Çayyolu-Ankara

Şairin Yeri

Çankaya

devamını oku... Adres: Yakupabdal Mahallesi Elmadağ Kayak Merkezi Yolu No:1599 Çankaya - Ankara

Kuytu Meze Balık

Tunalı

devamını oku... Adres: Bestekar Cad. 6/D Kavaklıdere, Çankaya - Ankara

Rakıcı - Balık Restoranı

GOP

devamını oku... Adres: Nenehatun Caddesi No:60-B GOP-Ankara

Mustafa Meyhane

GOP

devamını oku... Adres: Kazım Özalp Mahallesi Kız Kulesi Sokak No:18/1 Çankaya - Ankara

Safie Meyhane Roof Çankaya

Çankaya

devamını oku... Adres: Çankaya Mahallesi Cinnah Caddesi Nergis Sokak No:11 Çankaya-Ankara

Assos Meyhane

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Yukarı Bahçelievler Mahallesi, Aşkabat Caddesi No:46/8 Bahçelievler-Ankara

Şilingir Meyhane - Balık Restoranı

Kavaklıdere

devamını oku... Adres: Remzi Oğur Arık Mahallesi Paris Caddesi 49/A Kavaklıdere-Ankara


Taze Balık İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bir balığın taze olup olmadığını görsel inceleme ile anlayabileceğiniz gibi en kestirme yöntem olarak dokunarak da tespit edebilirsiniz. Parmağınızla dokunduğunuzda balığın karnında oluşacak olan çukurluk elinizi çektiğinizde düzelecektir. Ancak balık bayatlamış ise elinizi bastırdığınız yerde oluşan çukur elinizi çektiğinizde de kalacaktır.

Özellikle sürekli balık tezgâhında üstüne su serpilen balıklar parlak görünmekte böylece aldatıcı bir yapıya bürünmektedir. Hâlbuki dokunduğunuzda balığın gerçek anlamda taze olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Balığın tazeliğinin anlaşılması için diğer bir uygulama ise balığın baş kısmından tutup yere paralel olarak kaldırılmasıdır. Eğer balık taze ise bu şekilde kaldırdığınızda kuyruk kısmı dik olarak kalkar. Ancak balık bayatlamışsa bu sefer yerçekimi ile beraber kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar. Böylece taze balık ve bayat balık kolayca anlaşılmaktadır.

Solungaçlara Dikkat


Bayat olan balığın anlaşılması için uygulanan yöntemlerin en önemlilerinden birisi de solungaçlardır. Çünkü taze balık kırmızı ve canlı olan solungaçlara sahiptir. Ancak bayatlamaya başlamış olan balıkların solungaçları kırmızıdan açık pembeye daha sonra da kahverengiye dönmektedir.

Balık bayatlamışsa onu koklamanız da yeterli olacaktır zaten bayatlamış olan balığın en önemli özelliği kötü kokusudur.

Tüm bu hususlara dikkat ederseniz her zaman taze balık yemeniz mümkün olmaktadır ancak yine de ben riske girmek istemiyorum diyorsanız Ankara balık restoranları taze balığın adresi olmayı sürdürmektedir.